Vedenia v sérii sa ujíma Chicago, v prvom zápase vyhralo 4:3

V prvom dueli série štvrťfinále play-off NHL medzi Chicagom a Minnesotou uspeli Blackhawks a tešia sa z vedenia v sérii. V United Center sme videli vynikajúci zápas. Po prvej tretine v ňom domáci vyhrávali 3:0, Wild však nezložili zbrane vyrovnali na 3:3. Víťazný gól dal 59 sekúnd pred koncom prostrednej časti mladík Teuvo Teravainen. Bol to preňho vôbec prvý gól v play-off v kariére. Minnesota prehrala v Chicagu už siedme stretnutie vyraďovacích bojov za sebou,negatívnu sériu sa pokúsi prerušiť v nedeľu v noci, kedy je na programe súboj číslo dva.

Chicago Blackhawks – Minnesota Wild 4:3 (3:0, 1:3, 0:0)

Góly a asistencie: 2. Saad (Hossa), 14. Kane (Richards), 16. Kruger (Shaw, Keith), 40. Teravainen (Sharp, Keith) – 22. Zucker (Vanek), 26. Parise PP (Vanek, Koivu), 30. Granlund (Parise)

Chicago Blackhawks: Crawford (Darling) – Keith, Rozsíval, Oduya, Hjalmarsson, Timonen, Seabrook – Saad, Toews, Hossa – Bickell, Richards, Kane – Sharp, Vermette, Teravainen – Desjardins, Kruger, Shaw.

Minnesota Wild: Dubnyk (Kuemper) – Brodin, Suter, Spurgeon, Scandella, Dumba, Leopold – Pominville, Granlund, Parise – Stewart, Koivu, Niederreiter – Zucker, Coyle, Vanek – Fontaine, Brodziak, Cooke.

Lepší vstup do stretnutia malo Chicago, ktoré sa dostalo do vedenia už po 80 sekundách hry. Prvý gól série dal po prihrávke Hossu Brandon Saad, ktorý sa do zakončenia dostal cez Sutera a zblízka Dubnyka prestreli. Minnesota potom zatlačila domácich a mala niekoľko šancí. Tú najväčšiu mal Vanek po prihrávke Coylea spoza brány ale spomedzi kruhov trafil iba do ľavej žrde Crawfordovej brány. V 14. minúte sa  „červená“ United Center po ďalšom rýchlom protiútoku tešila z dvojgólového náskoku svojho tímu. Perfektnú akciu Richardsa zakončil strelou z prvej Patrick Kane. O dve minúty neskôr už bolo 3:0 po tom, čo Wild nevyužili možnosť vyhodiť puk z obrannej tretiny. Marcus Kruger ostal sám za obranou Divochov, puk sa k nemu dostal a Dubnyka prekonal strelou pomedzi betóny. Pred prvou sirénou mohol pridať ďalší gól Hawks Kane, tentokrát bol ale úspešnejší  brankár hostí. Úvodná tretina tak skončila 3:0, aj napriek tomu, že v nej Minnesota prestrieľala Chicago 13:8.

Prvú veľkú šancu v prostrednej časti si na konci prvej minúty pripísali domáci, strela Oduyu od modrej čiary ale našťastie skončila len na konštrukcii brány. V druhej minúte sa Wild konečne dočkali gólu, výbornú prihrávku Vaneka dokázal zužitkovať Jason Zucker. O niečo neskôr dostali hostia príležitosť hrať prvú presilovku v zápase. A dokázali ju aj využiť na kontaktný gól. Z bezprostrednej blízkosti brány sa presadil Zach Parise, opäť asistoval Vanek. Minnesota jednoznačne dominovala a v polovici druhej tretiny aj vyrovnala. V rohu ihriska vybojoval puk Parise, posunul ho Mikaleovi Granlundovi a ten strelou pomedzi betóny prekonal Crawforda. Po vyrovnávajúcom góle si kouč Hawks Joel Quenneville oddychový čas, aby zastavil tlak Divochov. To sa nestalo, Wild však prevahu nedokázali pretaviť na vedúci gól a v poslednej minúte druhej dvadsaťminútovky ho z ojedinelej príležitosti naopak strelilo Chicago. Ďaleká strela Teuva Teravainena, ktorá skončila v bráne Wild, znamenala po dvoch tretinách stav 4:3 pre domácich.

Tretiu tretinu začali aktívnejšie Jastrabi, potom ale prišiel faul Oduyu. Minnesota si však v nej nedokázala vytvoriť výraznejšiu príležitosť a po jej skončení musel na druhej strane ihriska po chybe Dumbu zakročiť Dubnyk. Potom prišiel ďalší faul Chicaga, Wild však ani v tejto presilovky neskórovali. V už rovnovážnom počte mohol vyrovnať po rýchlom protiútoku Dumba a neskôr vo veľkej šanci aj Niederreiter, v oboch prípadoch bol ale úspešnejší gólman domácich. Dve a pol minúty pred koncom sa v obrovskej šanci ocitol Pominville, poloprázdnu bránu pred sebou ale netrafil. V poslednej minúte Minnesota odvolala brankára, ani so šiestimi korčuliarmi však vyrovnávajúci gól nestrelila.

Wild sa od druhej tretiny museli zaobísť bez útočníka Justina Fontainea, ktorý opustil zápas pre zranenie.