História

Príprava nového tímu

Štát Minnesota bol po odchode tímu Minnesota North Stars v roku 1993 bez klubu NHL sedem sezón. 25. júna 1997 však vedenie NHL oznámilo, že do expanzie ligy bude zapojená aj Minnesota, ktorá začne hrať od sezóny 2000-2001.

Do súťaže o nové meno minnesotského tímu sa dostalo niekoľko návrhov, z ktorých sa do finále dostalo šesť: Blue Ox, Freeze, Northern Lighs, Voyageurs, White Bears a Wild. Napokon sa zvolilo pomenovanie Wild a klubovými farbami sa stali červená, zelená, zlatá a biela.

Štát Minnesota odsúhlasil návrh na čiastočné financovanie novej haly pre hokejový tím s tým, že na výstavbu poskytol 65 miliónov amerických dolárov. Xcel Energy Center bolo lokalizované do mesta St. Paul.

Po tom, ako klub vymenoval za generálneho manažéra Douga Risebrougha a bola dokončená výstavba novej haly, klub bol pripravený odohrať svoje prvé zápasy v NHL.

Prvých päť sezón

2000-2001: Prvá sezóna v NHL

Marián Gáborík

Prvá sezóna Minnesoty Wild oficiálne odštartovala. Wild vymenovali za svojho prvého hlavného kouča v histórii Jacquesa Lemaira a prvou draftovou voľbou Minnesoty sa stal z celkového tretieho miesta Slovák Marián Gáborík. Gáborík strelil aj prvý gól Wild v histórii pri premiére tímu 6. októbra proti Anaheimu. Svoj prvý zápas v domácej aréne odohrali divosi 11. októbra proti Philadelphii Flyers, v stretnutí sa zrodila remíza 3-3. Rodák z Minnesoty Darby Henderson strelil historicky prvý domáci gól Wild. Tím nebol vo svojej prvej sezóne veľmi úspešný, ukázal však prísľub do budúcnosti. Najpamätnejší zápas roka bola prvá návšteva Wild v Dallase, pri tíme, ktorý hral predtým v Minnesote ako Minnesota North Stars. Emotívnym zážitkom bola aj domáca výhra Wild nad Dallasom 6-0 pred vypredaným hľadiskom (viac ako 18 000 divákov). Bol to prvý zápas Dallasu v Minnesote od roku 1993. Sezónu ukončil ako najproduktívnejší hráč Scott Pellerin s 39 bodmi, zatiaľ čo najlepšími strelcami boli Wes Walz, Darby Hendrickson a Gáborik, všetci nastrieľali 18 gólov.

2001-2002

File:Minnesota Wild Alternate.svg

Alternatívne logo 2000/01 – 2009/10

Vo svojej historicky druhej sezóne zaznamenali divosi veľmi dobrý začiatok, keď v každom z prvých siedmych zápasoch získali aspoň bod. Nakoniec však Wild skončili poslední vo svojej divízii s 26 výhrami, 35 prehrami, 12 remízami a 6 prehrami po predĺžení. Minnesota však ukazovala známky zlepšenia: rýchlik Gáborík mal svoju druhú sezónu v NHL veľmi dobrú, keď strelil 30 gólov a bol pozvaný aj na zápas mladých hviezd NHL. Najproduktívnejším hráčom Wild v sezóne bol Andrew Brunette so 69 bodmi.

2002-2003: Prvá jazda v play-off

http://personal.stthomas.edu/ADKAPPERS/Cup/Playoff/images/AB.jpg

Andrew Brunette po víťaznom góle do siete Colorada v play-off 2003

Gáborík väčšinu sezóny bojoval o honor najlepšieho strelca NHL, v druhej polovici ročníka mu to až tak nešlo. Wild sa po prvýkrát v histórii dostali do play-off a postúpili až do finále Západnej konferencie, v ktorom podľahli Anaheimu Mighty Ducks 4-0 na zápasy. Predtým však Minnesota v prvom kole porazila v sedemzápasovej sérii favorizované Colorado Avalanche hoci prehrávala v sérii už 1-3. V šiestom aj siedmom zápase sérii rozhodli Wild v predĺžení. O postupe Wild do ďalšieho kola play-off rozhodol gólom Brunette. Brunetteho gól bol posledným, ktorý dostal vo svojej kariére legendárny Patrick Roy. V druhom kole play-off Minnesota vyradila Vancouver Canucks opäť v siedmych zápasoch a opäť Wild prehrávali v sérii 1-3. Divosi sa tak stali prvým tímom v histórii, ktorý vyhral dvakrát v rade sedemzápasové série hoci čelil vyradeniu už v piatom zápase.

2003-2004

Alternatívne logo od roku 2003

Na začiatku chýbali Minnesote mladé útočné hviezdy Pascal Dupuis a Gáborík, ktoré nemali podpísanú zmluvu. Po trápení v prvom mesiaci Wild konečne podpísali týchto dvoch hráčov, ale ani jednému sa nedarilo vrátiť do zápasového rytmu a trápenie Wild pokračovalo až do novembra. Potom sa už divochom ťažko doháňali bodové straty, a tak aj napriek šiestim víťazstvám v posledných šiestich zápasoch nepostúpili do play-off. V nabitej Severozápadnej divízii mala nakoniec Minnesota bilanciu 30 víťazstiev, 29 prehier, 20 remíz a 3 prehry po predĺžení. Počas sezóny Wild začali myslieť na budúcnosť, vymenili niekoľko starších hráčov, ktorí boli súčasťou tímu od jeho vzniku, ako boli Brad Bombardir a Jim Dowd.

2004-2005

V tejto sezóne sa NHL nehrala kvôli výluke (lock-out). Bývalý hráč Wild Sergei Zholtok zomrel na srdcovú slabosť počas zápasu v Európe. Zholtok zomrel v náručí minnesotského rodáka a bývalého hráča Wild Darbyho Hendricksona.

Po výluke

2005-2006

Minnesota skončila na piatom a poslednom mieste v Severozápadnej divízii, osem bodov za štvrtým Vancouverom. Medzitým vytvoril Gáborík nový klubový rekord v počte nastrieľaných gólov za sezónu (38) a Brian Rolston nazbieral najviac bodov v jednej sezóne (79). Nezhody brankárov Dwayna Rolosona a Mannyho Fernandeza vyústili do výmeny Rolosona do Edmontonu Oilers za prvú voľbu na drafte v roku 2006.

2006-2007

Xcel Energy Center počas zápasu Wild

Wild si v lete upísali skúsených voľných hráčov Kima Johnssona, Marka Parrisha, Branka Radivojeviča a Keitha Carneyho. V deň draftu vymenili celkovo 17. výber na drafte a prospekta Marca Sullivana do Los Angelers za slovenského veterána Pavla Demitru. Jednotkou v bráne bol Nicklas Backstrom, po tom, čo sa pôvodný brankár číslo jedna Manny Fernandez v januári zranil. Prvýkrát po zranení hral Fernandez 6. marca a po inkasovaní troch gólov pri prehre 3-0 so San Jose bol vystriedaný. Keď bol Fernandez zranený, z Houstonu, farmy Wild, bol povolaný Josh Harding a zostal na súpiske Wild už celý zvyšok sezóny ako dvojka. Elitný útočník Marián Gáborík sa vrátil po zranení triesla a okamžite priniesol iskru do slabej ofenzívy tímu. Wild sa tak v roku 2007 dostali druhýkrát v histórii play-off. Vyradení však už boli v prvom kole neskorším víťazom Stanley Cupu Anaheimom. Je pozoruhodné, že ten istý Anaheim vyradil Minnesotu aj v jej prvom play-off, vo finále konferencie v roku 2003.

2007-2008: Prvý divízny titul

V sezóne 2007-2008 Wild prekonali viacero klubových rekordov. Najviac gólov aj bodov v jednej sezóne zaznamenal Marián Gáborík (42 gólov, 83 bodov). Jacques Lemaire si pripísal svoju 500. výhru v pozícii trénera po víťazstve 3-1 3. apríla nad Calgary Flames. Týmto triumfom si divosi prvýkrát v histórii zaistili titul v Severozápadnej divízii. V play-off sa Minnesota v prvom kole postavila podobne ako v roku 2003 proti Coloradu Avalanche, tentokrát to však bolo vymenené a Wild začínali doma. Minnesota ale v play-off vyhorela, Coloradu podľahla už po šiestich zápasoch.

V lete po sezóne Wild získali späť do tímu z Colorada Andrewa Brunetteho, výmenou sa posilnili aj o českého obrancu Mareka Židlického. Na trhu voľných hráčov manažment podpísal viacročné zmluvy s Anttim Miettinenom a Owenom Nolanom. Vyzeralo to tak, že Lemairov defenzívny systém veľmi nelákal hráčov a to Wild zabránilo získať na trhu s voľnými hráčmi najlepších hráčov.

2009: Odchod Gáboríka a Lemaira

Napriek prvému miestu vo svojej divízii v predošlej sezóne, v sezóne 2008-2009 Wild padli až na deviate miesto v Západnej konferencii a nepostúpili do play-off. Dôvody boli viaceré: málo strelených gólov a celkovo ofenzívy tímu, ale aj zranenia hviezdneho Gáboríka, ktorý odohral len 17 zápasov. Jacques Lemaire, kouč Wild od sezóny 2000-01 (vstupu Minnesoty do NHL), teda na konci sezóny rezignoval. Neskôr bol generálny manažér Doug Risebrough vyhodený, čo viedlo k veľkým zmenám v manažmente Minnesoty.

V lete po sezóne podpísal Gáborík ako voľný hráč zmluvu s New Yorkom Rangers. Majiteľ Wild Craig Leopold najal na pozíciu generálneho manažéra Wild Chucka Fletchera, bývalého asistenta generálneho manažéra v Pittsburghu Penguins. Neskôr v lete si vybral Fletcher ako hlavného trénera Todda Richardsa. Ako voľného hráča si divosi upísali Čecha Martin Havláta za účelom zaplnenia diery po Gáboríkovom odchode. Počas prvého mesiaca sezóny 2009-10 tím oznámil, že prvým trvalým kapitánom v histórii Wild bude Mikko Koivu.

2010-2012

Sezóny 2009-10 a 2010-11 skončili sklamaním, keďže Minnesota v obidvoch sezóna nepostúpila do play-off. Na drafte 2010 si tím vybral z celkového deviateho miesta fínskeho centra Mikaela Granlunda. Po sezóne 2010-11 tím vyhodil trénera Todda Richardsa kvôli neuspokojivým výsledkom. Richards mal po dvoch sezónach s tímom bilanciu 77 výhier,71 prehier a 16 prehier po predĺžení. Za nového trénera Wild bol vymenovaný Mike Yeo, ktorý predtým doviedol farmu divochov Houston Aeros ku titulu v západnej konferencii AHL.

Draft v roku 2011 hostila Minnesota. Vybrala si v ňom z 10. miesta obrancu Jonasa Brodina. Klub tiež vyvolal rozruch, keď vymenil hviezdneho obrancu Bretta Burnsa a voľbu v druhom kole draftu 2012 do San Jose za Devina Setoguchiho, Charlieho Coyla a voľbu na drafte 2011 z 28. miesta, ktorú použili na Zacka Phillipsa. Neskôr v lete Wild v ďalšej výmene so San Jose poslali preč Martina Havláta za Danyho Heatleyho. V novembri tím utvoril klubový rekord v počte víťazstiev za jeden mesiac (11). Napriek skvelému začiatku po ktorom v decembri Wild trónili na čele tabuľky ligy, niekoľko zranení kľúčových hráčov na dlhšiu dobu v podstate divochov obralo o možnosť dostať sa do play-off, v ktorom chýbali už štvrtú sezónu za sebou.

Po sezóne 2012 podpísal tím z veľkým talentom Mikaelom Granlundom trojročnú nováčikovskú zmluvu. Na drafte

http://blogimages.thescore.com/nhl/files/2013/01/parise-suter.jpg

Zach Parise a Ryan Suter, veľké posily Wild z roku 2012

2012 si tím zo siedmeho miesta vybral obrancu Matta Dumbu. Cez to isté leto podpísali divosi s dvoma voľnými hráčmi, útočníkom Zachom Parisem a obrancom Ryanom Suterom, rovnaké 13-ročné zmluvy na 98 miliónov dolárov. Zaujímavé leto Wild však zatienila výluka v roku 2012, všetko sa vyriešilo až v januári 2013.

2013-súčasnosť

Pred uzávierkou prestupov v roku 2013 Wild získali z Buffala Sabres útočníka Jasona Pominvilla výmenou za prospekty Johana Larssona a Matta Hacketta, plus nejaké draftové voľby. Tím sa dostal do play-off štvrtýkrát v histórii  po víťazstve 3-1 27. apríla nad Coloradom. Minnesota skončila na ôsmom mieste v Západnej konferencii a v prvom kole play-off podľahla neskoršiemu šampiónovi Chicagu Blackhawks 4-1 na zápasy.

V roku 2013 NHL znížila počet divízii zo šiestich na štyri a výsledkom bolo presunutie Minnesoty do Centrálnej divízie s Coloradom, Chicagom, Dallasom, Nashvillom, St. Louis a Winnipegom. Wild si tak obnovili niekoľko starých rivalít.

Základná časť sezóny 2013-14 bola pre divochov najlepšia od roku 2008, Wild získali prvú divokú kartu a postúpili do play-off. Jason Pominville sa stal tretím hráčom Wild, ktorý pokoril v jednej sezóne hranicu 30 gólov, zatiaľ čo Mikko Koivu predbehol Gáboríka v historickom bodovaní Minnesoty. Wild počas sezóny bojovali s brankárskym problémom. Začalo sa to tak, že Josh Harding, ktorý mal v NHL najlepšiu percentuálnu úspešnosť zákrokov aj najlepší priemer gólu na zápas, bol umiestnený na listinu zranených hráčov kvôli komplikáciám s jeho roztrúsenou sklerózou. Niklas Backstrom ukončil sezónu taktiež predčasne, musel podstúpiť operáciu brucha. Za Wild nastúpilo počas sezóny päť rôznych brankárov. Pred uzávierkou výmen získal generálny manažér Chuck Fletcher z Edmontonu brankára Ilyu Bryzgalova za voľbu v štvrtom kole draftu, taktiež získal Matta Moulsona a Codyho McCormicka výmenou za Torreyho Mitchella a dve voľby v druhom kole draftu (2014 a 2016). V play-off Wild čelili Coloradu, ktoré skončilo v Centrálnej divizíi na prvom mieste. Divosi vyhrali sériu 4-3 na zápasy po víťaznom góle Nina Niederretera v predĺžení siedmeho zápasu. Minnesota sa v druhom kole postavila proti Chicagu na ktoré už nestačila a prehrala sériu po šiestich zápasoch.

V lete 2014 si Wild upísali ako voľného hráča rakúskeho útočníka Thomasa Vaneka, dúfajúc, že tímu pomôže strieľať viac gólov. Vanek bude nosiť dres s číslom 26.

V sezóne 2014/2015 si Minnesota vybojovala prvú divokú kartu na západe a v prvom kole play-off porazila St. Louis Blues, šampióna Centrálnej divízie. V druhom kole kole ju však opäť vyradilo Chicago Blackhawks, v krátkej štvorzápasovej sérii nedalo Divochom šancu.

V roku 2016 Wild vytvorili klubový rekord v počte víťazstiev v prvých 41 zápasoch sezóny. Hneď potom však zažili krízu, prehrali 13 zo 14 duelov, čo vyústilo až k vyhodeniu trénera Mikea Yeoa. Pod novým dočasným koučom Johnom Torchettim, prerušil negatívnu sériu a s odretými ušami sa dostal do play-off. Stačilo na to 87 bodov, čo je najnižší bodový zisk, ktorý bol postačujúci na postup od sezóny 2005-06, kedy začala éra samostatých nájazdov. V prvom kole vyraďovačky divosi v šesťzápasovej sérii nestačili na šampióna Centrálnej divízie z Dallasu.