St. Louis sa ujíma vedenia v sérii, v Xcel Energy Center vyhralo po predĺžení

Minnesota a St. Louis vo štvrtok nadránom v Xcel Energy Center otvorili sériu prvého kola play-off a v napínavom úvodnom zápase triumfovali Bluesmani 2:1 po predĺžení. Wild mali po celý duel prevahu (čo dokazuje aj pomer striel 52:26 pre domácich), no ich najväčšou prekážkou bol skvele chytajúci Jake Allen. Divosi mu nevedeli streliť gól takmer 60 minút, až 23 sekúnd pred koncom tretej tretiny ho prekonal Zach Parise a poslal duel do predĺženia. V ňom však sa stal hrdinom hosťujúci Joel Edmundson.

Minnesota Wild – St. Louis Blues 1:2 pp (0:0, 0:1, 1:0 – 0:1)

Góly a asistencie: 60. Parise (M. Koivu, Granlund)27. Sobotka (Steen), 78. Edmundson (Tarasenko, Schwartz)

Štatistiky: Strely na bránu: 52-26; Zablokované strely: 17-21; Vhadzovania: 59%-41%; Hity: 35-18; Presilové hry: 0/3-0/4

Minnesota Wild: Dubnyk (Kuemper) – Suter (A), Spurgeon, Scandella, Dumba, Brodin, Folin – Haula, M. Koivu (C), Granlund – Niederreiter, E. Staal, Parise (A) – Zucker, Hanzal, Coyle – Stewart, Eriksson Ek, Pominville.

St. Louis Blues: Allen (C. Hutton) – Bouwmeester, Pietrangelo (C), Edmundson, Parayko, Gunnarsson, Schmaltz – Schwartz, Barbašev, Tarasenko (A) – Pääjärvi, Berglund, Perron – Sobotka, Lehterä, Steen (A) – Upshall, Brodziak, Reaves.

Lepší vstup do duelu mali Wild, ktorí si zahrali aj prvú presilovku. V nej sa po vypichnutí puku hráčovi St. Louis ocitol sám pred hosťujúcim gólmanom Haula, jeho backhandový blafák ale Allen výborne zlikvidoval. Bluesmani potom postupne hru vyrovnali a prácu mal aj Dubnyk, ktorý zahasil chybu Dumbu a v brejku štyroch na dvoch vychytal aj Perrona. Dobrú šancu na skórovanie mala aj štvrtá lajna Divochov, pred odkrytou bránou hostí ale Stewarta dobre zblokoval Parayko. Prvá tretina teda skončila bez gólov, hoci lepšie príležitosti mali domáci.

Aj prostrednú časť lepšie začala Minnesota. V prvých piatich minútach Divosi zasypali Allena šiestimi strelami, zatiaľ čo St. Louis bolo bez strely. Opäť sa však potvrdilo nedáš, dostaneš a v 27. minúte len zo svojej druhej strely v druhej tretiny Blues otvorili skóre. V Dubnykovej sieti totiž skončil projektil Vladimira Sobotku spomedzi kruhov nešťastne tečovaný Folinom. Hostia sa potom dostali na koňa dvomi presilovkami, Wild ich však aj s pomocou konštrukcie brány (pri strele Tarasenka) ubránili. Nato poriadne zatlačili a Zucker sa ocitol v dvoch šanciach, Allen ho ale vychytal a aj pri dorážke Coyla predviedol neuveriteľný zákrok lapačkou. Preto bol stav po 40 minútach 1:0 pre St. Louis, hoci na strely to bolo 25:16 pre Minnesotu.

V tretej tretine Wild pokračovali vo veľkej snahe o vyrovnanie. Už po 17 sekundách si vypýtali presilovku, Granlund však v nej trafil len žrď Allenovej brány. Divosi aj naďalej tlačili, mali šancu za šancou, no puk do brány nie a nie dostať. Granlund tiesnený pred poloprázdnou bránou trafil do Allena, Dumba neskôr nastrelil ďalšiu žrď a v následnej skrumáži nechtiac puk smerujúci do siete Blues zastavil Parise. Čas sa krátil a rozhodnúť mohol Tarasenko, vo veľkej možnosti ho ale Dubnyk dôležitým zákrokom vychytal. V poslednej minúte prišiel vabank Minnesoty s odvolaním brankára a až ten 22 sekúnd pred koncom priniesol vytúžené vyrovnanie. Puk sa za Allena dostal po osi Suter-Granlund-Koivu a Parise, ktorý zariadil predĺženie.

V predĺžení sa zo začiatku hralo opatrne, no potom prišiel brejk Blues dvoch na jedného a Suter musel faulovať. Wild však oslabenie dobre zvládli a ubránili sa. Onedlho si zahrali presilovku aj Dvosi, Niederreiter ani Coyle ale svoje šance nevyužili. A tak v 78. minúte prišlo rozhodnutie, bohužiaľ víťazný gól strelili Bluesmani. Po akcii Tarasenka sa k puku dostas Edmundson a svojou strelou zabezpečil vedenie St. Louis v sérii.