Pre Dumbu, mladú nádej Wild, čakacia hra pokračuje

Obranca Mathew Dumba je poslednou voľbou Minnesoty Wild v prvom kole na drafte, celkovo bol vybraný Minnesotou zo siedmeho miesta v roku 2012. 19-ročný Kanaďan na začiatku sezóny odohral zopár zápasov za Wild, potom však bol poslaný do juniorskej Western Hockey League.

Medzitým dvaja mladí obrancovia z draftu v roku 2012 – Jacob Trouba z Winnipegu, draftovaný dva miesta po Dumbovi, a Olli Maatta z Pittsburghu, draftovaný 12 miest po Dumbovi – už teraz kvitnú vo veľmi dobrých hráčov v NHL.

Mike Johnston, tréner Dumbu vo WHL v Portlande, vraví, že nie je dôvod znepokojovať sa nad tým, že top prospekt Wild stále hraje v juniorskej lige. Johnston tvrdí, že Dumba by mohol hrať v NHL práve teraz. Ale tréner si myslí, že viac priestoru na ľade (túto sezónu vo WHL, na budúcu asi v AHL) bude mať pre mladého hráča viac výhod.

A Dumba nie je jediný vysoko draftovaný hráč stále hrajúci u juniorov. Napríklad je to aj jeden z jeho spoluhráčov v Portlande, obranca Derrick Pouliot, ktorého si vybral Pittsburgh Penguins hneď po tom, čo si Minnesota vybrala na drafte Dumbu.

„Osobne si myslím, že najlepšie, čo môžete urobiť, je mať trpezlivosť,“ povedal Johnston. „Sú aj ojedinelé výnimky, keď je hráč pripravený, a mentálne sa dokáže preniesť aj cez situáciu, keď sa mu nedarí. To veľa mladých hráčov nedokáže. Takže ísť najprv do AHL, zistiť ako to v organizácii chodí, dostať rady od trénerov a až potom ísť do NHL je lepšie. Ak chcete mať elitného hráča, povedal by som, že takto sa to robí.“

Po nedávnych zraneniach obrancov Wild Claytona Stonera a Keitha Ballarda sa objavili myšlienky o tom, že by tím mohol povolať Dumbu, ktorý je uprostred play-off vo WHL s tímom Portland Winterhawks.

Dumba je pravdepodobne desiatim obrancom na súpiske Wild, hneď za Jonathonom Blumom (ktorého tím povolal z AHL, aby vyplnil dieru po zranenom Stonerovi a Ballardovi) a Stevenom Kampferom (ten hraje za Iowu Wild).

Dumba sa na začiatku sezóny predstavil v 13 zápasoch za Minnesotu, reprezentoval Kanadu na juniorskom svetovom šampionáte v decembri, predtým ako ho generálny manažér Wild Chuck Fletcher poslal na zvyšok sezóny do Portlandu.

Neočakáva sa, že by sa mohol Dumba v tejto sezóne ešte k Wild pripojiť, takisto ani k Iowe v AHL. Sezónu by mal dohrať v Portlande. Jeho ďlšia šanca na to, aby sa dostal do NHL, príde v októbri v tréningovom kempe pred ďalšou sezónou.

„Na to, aby sa Dumba udržal v prvom tíme Wild, potrebuje ukázať, že vie podávať konštantné výkony v NHL v každom zápase,“ tvrdí Johnston.

„Myslím si, že musíte byť pripravení na vstup do ligy a byť sebavedomý každý deň,“ povedal Johnston. „A myslím si, že Minnesota o tom vedela (keď ho v tejto sezóne poslala do Portlandu). Podľa mňa sa rozhodli správne. myslím si, že Dumba bude v budúcej sezóne schopný hrať v NHL, stále sa však môžu vyskytnúť nejaké problémy vo vývine mladých obrancov. Je to ťažká liga.“

Pridajte komentár