Divosi v Soči: Pred vyraďovacou časťou

Prinášame vám zhrnutie toho, ako sa darilo hráčom Minnesoty a ich tímom v základných skupinách olympijského turnaja.

Zach Parise a Ryan Suter — USA

Pre väčšinu fanúšikov môže byť prekvapenie, že Parise ani Suter nezaznamenali žiaden bod v základnej skupine, v ktorej tím USA strelil 15 gólov.

Ale ako spomenul aj sám Parise, nečaká od seba zbieranie bodov, keďže má za úlohu viac brániť. Na brániace povinnosti sme u neho veľmi zvyknutí neboli. Parise aj tak bol na ľade pracantom a na ľade strávil 51 minút a 31 sekúnd v troch zápasoch, čo je tretí najvyšší ice-time medzi úočníkmi.

Ryan Suter mal podobné povinnosti ako v klube a na ľade bol najviac minút (70:22) zo všetkých. Proti Rusku dokonca na ľade strávil takmer polovicu zápasu (29:56). Na tieto časy sme u neho zvyknutí aj z Minnesoty, ale je veľký rozdiel hrať polovicu zápasu na malom ľade NHL a veľkom medzinárodnom ihrisku. Viac ľadu znamená viac korčuľovania a viac námahy. 30 minút v NHL je skvelý výkon, ale na medzinárodnom ľade sa to rovná herkulovskému výkonu.

USA si dvoma víťazstvami a jedným víťazstvom po samostatných nájazdoch zabezpečilo prvé miesto v skupine A. Predĺženie prišlo v skvelom zápase s Ruskom v sobotu a zápas ukončili nezabudnuteľné nájazdy v Podaní T.J. Oshia, ktorý premenil štyri zo šiestich pokusov a rozhodol o víťazstve USA 3-2. Hráči USA tak postúpili priamo do štvrťfinále v ktorom sa stretnú s lepším z dvojice Česko a Slovensko.

Mikael Granlund — Fínsko

Granlund začal svoju olympiádu veľkolepo. Mladý útočník zaznamenal vo svojom prvom olympijskom zápase dva góly a jednu asistenciu. V ďalších dvoch zápasoch síce body nepridal, ale strieľal z Fínov na brankára najčastejšie (14 striel) a mal druhý najväčší ice-time v tíme (55:40) len po obrancovi Samim Vatanenovi (56:29). Granlund robil centra prvého útoku Fínov s krídlami Teemom Selannem a Aleksandrom Barkovom (ten sa ale v druhom zápase zranil.)

Fíni v základnej skupine prehrali iba raz, a to s Kanadou 2-1 v predĺžení. Prehrou kleslo Fínsko na druhé miesto v skupine, ale priamy postup do štvrťfinále si zabezpečilo aj tak. V ňom sa pravdepodobne stretnú s Rusmi, pravdaže len keď Rusi nezaváhajú s Nórmi.

Nino Niederreiter — Švajčiarsko

Švajčiari rovnako ako Fíni prehrali v skupine len raz. Skóre po troch zápasoch mali 2-1. Ich defenzívna hra slávila úspech a gól dostali iba od favorita skupiny C Švédska, ktoré ich jediné porazilo tesne 1-0. Naopak, Švajčiarsko porazilo 1-0 Lotyšsko a trochu prekvapujúco aj Česko.

Niederreiter bol dôležitým článkom švajčiarskeho tímu, aj  keď nezaznamenal ani jeden bod. Mal zo švajčiarskych najviac striel (10) a takisto aj najväčší ice-time medzi útočníkmi (51:55). Niederreiter sa prezentoval aj dobrou fyzickou hrou, tak ako sme na to uňho zvyknutí.

Nino bude so Švajčiarskom v akcii už dnes o 18:00, keď Helvéti zabojujú o štvrťfinále s Lotyšskom, ktoré porazili v otváracom zápase olympiády 1-0 gólom osem sekúnd pred koncom.