Wild si hlavne vďaka Parisemu vynútili rozhodujúci siedmy zápas

Zach Parise, rodák z Minnesoty, strelil dve góly a pridal dve asistencie pri triumfe Minnesoty Wild nad Coloradom Avalanche 5-2 v šiestom zápase série v Xcel Energy Center. Divosi vyrovnali stav série na 3-3 a vynútili si siedmy zápas v Pepsi Center, kde sa v stredu v noci rozhodne o postupujúcom do ďalšieho kola. Víťaz sa stretne v ďalšom kole so Chicagom Blackhawks.

Parise taktiež pomohol Wild k šanci na výhru série play-off prvýkrát od roku 2003, kedy Minnesota postúpila do finále západnej konferencie.

„Keď sme so Suterom podpisovali zmluvu, nechceli sme len vyhrávať zápasy prvého kola. Pozeráme sa na veľký obraz. Boli sme dnes schopní vynútiť siedmy zápas, čo sme chceli dosiahnuť, keď sme dopoludnia korčuľovali. Dokázali sme to a teraz musíme vyhrať aj v Denveri,“ povedal Parise.

Obidva Pariseho góly boli teče striel spred brány. Pri víťaznom góle sa obranca Avs Jan Hejda snažil pri mantineli dostať puk von zo svojej obrannej tretiny, puk však získal Suter a Koivu vystrelil z ľavej strany. Parise krásnym tečom jeho strely prekonal brankára Avalanche Semyona Varlamova.

Tréner Colorada Patrick Roy odvolal brankára za stavu 3-2 pre Wild 2 minúty 44 sekúnd pred koncom tretej tretiny, ako zvyčajne, skôr ako to robí väčšina koučov v NHL. V zápase 1 a 5 mu to vyšlo, dnes však nie. Do prázdnej brány skóroval Jason Pominville o 30 sekúnd neskôr pridal ďalší gól Marco Scandella.

„Až príliš veľa krát sme videli, že skórovali, keď mali prázdnu bránu, ale našťastie sme tomu des zabránili,“ povedal Parise. „Dobre tlačili. Sú dobrý pri powerpaly, ale my sme to dokázali zavrieť.“

Wild v zápase rýchlo vyhrávali 2-0. Už po 49 sekundách otvoril skóre stretnutia Zach Parise gólom v presilovke. O 17 sekúnd neskôr mal šancu z brejku Nino Niederreier, ale Varlamov predviedol zákrok lapačkou. Wild však aj tak získali vedenie 2-0, keď v 10. minúte Granlund strelou z pravého kruhu prekonal Varlamova.

Minnesota mala šancu zvýšiť už na 3-0, pretože päť minút po Granlundovom góle hrala presilovku piatich proti trom. Suterv nej mal dve strely na bránu, jeho tretiu ale zblokoval O’Reilly a perfektne vysunul Stasneho vracajúceho sa z tretej lavici. Stastny sa zoči voči Kuemperovi nemýlil a znížil na 1-2.

V druhej tretine padol iba jeden gól, strelil ho v predĺžení Nick Holden v presilovke. na jeho gól si pripísal asistenciu aj Matt Duchene, ktorý hral prvý zápas po zranení. Duchene veľmi pomohol Avs na presilvokách.

Brankár Wild Darcy Kuemper zakončil zápas s 23 zákrokmi. Minnesota prestrieľala Colorado v prvých dvoch domácich zápasoch 78-38, v tomto zápase však boli Avs oveľa aktívnejší.

Gólman Avs Semyon Varlamov mal na konte 21 zákrokov.

„Vytvárali sme si šance. Teraz musíme byť pripravení predviesť náš najlepší hokej. Samozrejme, sme veľmi šťastní, že sme vyhrali tento zápas, ale ešte nie je koniec. To musíme mať na pamäti: Ešte nie je koniec,“ skonštatoval tréner Wild Mike Yeo.

„Siedmy zápas bude podľa mňa dosť podobný tomu dnešnému,“ povedal brankár Wild Darcy Kuemper. „Môžeme využiť výhodu z dnešného zápasu. My sme už dnes hrali zápas, kde sme museli vyhrať, inak by sme vypadli. musíme si preniesť rovnaký prístup, ktorý sme mali dnes, aj na stredu.“

Sumár: Minnesota Colorado 5:2 (2:1, 0:1, 3:0)

Góly: 1. Parise PP (Suter, Koivu), 10. Granlund (Pominville, Parise), 54. Parise (Koivu, Suter), 59. Pominville do prázdnej brány (Haula, Parise), 60. Scandella do prázdnej brány — 17. Stastny v oslabení (O’Reilly), 25. Holden PP (O’Reilly, Duchene)