Päť dôvodov, prečo Wild postúpili do play-off

Oficiálny web Národnej hokejovej ligy NHL.com napísal päť dôvodov, vďaka ktorým sa v Minnesote môžu tešiť z postupu do play-off druhú sezónu v rade. My vám prinášame preklad článku.

1. Najlepší hráči hrali najlepšie

Podpísanie kontraktov s útočníkom Zachom Parisem a obrancom Ryanom Suterom v roku 2012 predznamenal zmenu kultúry Wild. Fanúšikovia už nemuseli čakať kým zásoba prospektov dospeje. Čas prišiel teraz.

Suter a Parise okamžite pozitívne vplývali na hru v prvej sezóne s Wild a v tejto sezóne nesklamali. Parise si vytvoril reputáciu jedného z najlepších hráčov NHL na oboch stranách klziska aj napriek vyčerpávajúcej sezóne, v ktorej bol kapitánom USA na olympijských hrách v Sochi tri týždne po tom, čo sa vrátil do zápasov po zranení nohy, ktoré ho donútilo vynechať 14 zápasov.

Suter bol absolútnym príkladom dôslednosti a vyrovnanosti výkonov. Pracovitý obranca má priemerný ice-time viac ako 30 minút na zápas, čo je jednoznačne najviac v NHL. Suter robí pre Wild, všetko, čo môže a podáva priam nadľudské výkony.

2. Skvelé výkony mladíkov

Dlhé roky čakali fanúšikovia Wild, na to, ako sa dočkajú toho, že mladé talenty ukážu svoj potenciál naplno. V tejto sezóne sa to konečne stalo.

Začneme centrom Mikaelom Granlundom. Prvá voľba Minnesoty (celkovo 9.) z roku 2010 si aj napriek zraneniam užíva prelomovú sezónu. Sezónu začal pomaly, s štyrmi bodmi v prvých 10 zápasoch. Po tejto „začiatkosezónnej kríze“ prišla séria piatich zápasov s aspoň bodom (zaznamenal v nich sedem bodov). Ku koncu sezónu už bol Granlund pevnou súčasťou medzi najlepšími šiestimi útočníkmi.

Dobré, hoci občas nevyrovnané výkony prišli aj od ďalších mladých útočníkov ako Charlie Coyle, Justin Fontaine a Erik Haula, ktorí pomohli stužiť formácie Wild. Medzi obrancami pokračovali Jonas Brodin a Jared Spurgeon vo vývoji na spoľahlivých obrancov na oboch stranách klziska.

3. Hra v situácii piatich proti piatim

Parise, Suter a Mikko Koivu sú jadrom Minnesoty a všetci sú známi aj pre ich dobrú hru v obrannej aj útočnej činnosti. To sa odrazilo na výnimočnej hre Minnesoty v situácii 5na5. Presilovky aj oslabenia Wild neboli v tejto sezóne dobré, čo ešte zväčšuje význam dobrej hry v plnej sile.

Rozdiel strelených a inkasovaných gólov Wild v hre 5na5 bol po celú sezónu jeden z najlepších. V posledných šiestich zápasoch (päť výhier a jedna prehra) sa plne prejavila dominantná hra Minnesoty piatich proti piatim, pretože Wild počas tohto obdobia prestrieľali oponentov 14-5 pri rovnovážnom počte hráčov na ľade. Čo robí túto štatistiku ešte ohromujúcejšou je, že sa im to podarilo proti najlepším tímom NHL ako sú Los Angeles Kings, Chicago Blackhawks či Boston Bruins.

4. Striedanie brankárov

Len málo tímov zažilo v bránkovisku väčší zmätok ako Wild. Za Minnesotu v tejto sezóne až štyria brankári odchytali viac ako 10 zápasov. Obrana Wild spravidla hrala dobre pred bránkoviskom a bolo jedno kto tam chytal. Ale každý brankár, ktorý chytal obranu len podporil.

Začalo to, keď Josh Harding, ktorého priemer gólu 1,65 na zápas a 93,3 percentná úspešnosť sú stále najlepšími v lige, bol od 31. decembra mimo hry kvôli vplyvom sklerózy multiplex. Hardingova dvojka, Niklas Backstrom bol zas mimo od 30. januára a do tejto sezóny už nezasiahne, pretože sa podrobil operácii.

Sezóna väčšiny tímov by asi bola odsúdená k zániku stratou oboch brankárov v tak krátkom čase, ale Wild to zvládli. Nováčik Darcy Kuemper dostal šancu byť jednotkou a využil ju.štartoval v jedenástich zo 14 zápasov po olympiáde a bol oporou Minnesoty. Veterán Ilya Bryzgalov bol získaný z Edmontonu Oilers 4. marca, aby pomohol stabilizovať situáciu v bránkovisku Wild, ale nečakane sa ukázal ako prvá voľba Minnesoty v bráne. Odkedy sa Bryzgalov pripojil k Wild, ešte v riadnom hracom čase neprehral, má bilanciu 7-0-3 a 92,3 percentnú úspešnosť.

5. Tretie tretiny

Wild by chceli produkovať viac ofenzívy v prvých dvoch tretinách, veď v góloch v prvej tretine sú v lige podpriemer a v počte druhotretinových gólov sú dokonca až 29. v NHL. Ale keď príde tretia tretina, Wild hneď pridajú plyn. Minnesota strelila v tretích tretinách 78 gólov, čo je o 15 viac ako ich dostala. Týmot sa radia k najlepším tímom v lige v tretích tretinách.

Produktivita v tretej tretine Wild veľmi pomáha. Minnesota má najviac víťazstiev v celej NHL (8) v zápasoch, v ktorých po dvoch tretinách prehrávala. Takisto majú Wild štvrtú najlepšiu úspešnosť (22,9 %) vo víťazstvách v zápasoch, v ktorých po 40 minútach prehrávala. Táto schopnosť pomohla Wild v zápase proti Bostonu (v tomto zápase si Minnesota definitívne zaistila play-off). Wild prehrávali 3-2, 65 sekúnd pred koncom ale vyrovnal Suter a poslal zápas do predĺženia. Nakoniec zápas dospel do samostatných nájazdoch. v ktorých rozhodol o postupe Wild do play-off Mikko Koivu.

Pridajte komentár